Jeśli choć jeden wspólnik jest osobą fizyczną
Niemiecki kodeks handlowy
Jeśli choć jeden wspólnik jest osobą fizyczną
Niemiecki kodeks handlowy (HGB) reguluje status i zasady działania spółek kapitałowych. Nie dotyczy jednak spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych. Najwięcej uwagi poświęca spółce jawnej, której celem, według jego definicji, jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod wspólną firmą, jeśli odpowiedzialność każdego ze wspólników nie jest ograniczona wobec wierzycieli spółki. Stosuje się do niej przepisy kodeksu cywilnego, o ile HGB nie stanowi inaczej.
Spółka musi być wpisana do rejestru handlowego w sądzie, w którego okręgu ma siedzibę. Wśród danych o wspólnikach należy podać informacje o ich zawodach. Z chwilą zarejestrowania spółka jawna może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, m. in. nabywać własność nieruchomości lub inne ustanowione na nich prawa rzeczowe.
Na straży cudzych interesów
Przepisy kodeksu handlowego regulujące stosunki prawne między wspólnikami dotyczą przede wszystkim podziału zysków i strat, zwrotu kosztów poniesionych w interesie spółki, prawa do jej prowadzenia i kontroli. Zakazują wspólnikowi bez zgody pozostałych prowadzić interesy w tej samej branży lub uczestniczyć w innej spółce tego samego rodzaju w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta