Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Dla przeważającej większości zwyczajnych Włochów życie w tamtych dniach było nieustannym borykaniem się z trudnościami. Powojenne lata odbudowy wiązały się z ogromnymi wyrzeczeniami, z napięciami i konfliktami w fabrykach, z racjonowaniem żywności i brakiem niemal wszystkich podstawowych towarów. Były to lata, podczas których małe dzieci włoskie bawiły się wśród ruin zniszczonych przez wojnę, a żołnierze wojsk okupacyjnych, głównie szeregowcy amerykańscy, rozdawali papierosy, czekoladę i nylonowe pończochy wdzięcznym biedakom z Neapolu, Rzymu i Palermo.
Gianni Agnelli wszystko to widział z bezpiecznej odległości. Miał prowadzić barwne życie, bardziej bujne i luksusowe, niżby to sobie mógł wyobrazić nawet jego ojciec, tak lubiący przyjemności. Szybko opuścił zniszczone przez wojnę Włochy i przeniósł się do swojej 28-pokojowej willi w Beaulieu na Lazurowym Wybrzeżu, ze wspaniałym jachtem, prywatnym samolotem, współtowarzyszami zabaw i mnóstwem służby zaspokajającej wszelkie ich życzenia. Francuska Riviera miała stać się jego ulubionym terenem zabaw, po którym krążył od przystani jachtowej do przystani jachtowej, od Cap d'Antibes do Cap Ferrat, Monte Carlo i z powrotem, od wspaniałych przyjęć do kasyn gry, od całonocnych zabaw do łóżka o świcie, najczęściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta