Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Realizacja zobowiązań inwestorów

21 października 1996 | Ekonomia | MS

Efekty prywatyzacji kapitałowej

Realizacja zobowiązań inwestorów

Mieczysława Snopek

Prywatyzacja kapitałowa, która rozpoczęła się w 1990 roku, a zwłaszcza nakłady inwestycyjne ponoszone przez kapitał polski i zagraniczny, przynoszą wymierne korzyści poszczególnym spółkom, branżom i wielu regionom.

Prywatyzacja kapitałowa jest jedną z tzw. ścieżek prywatyzacji. Może ona odbywać się w formie sprzedaży większościowego pakietu akcji lub udziałów inwestorowi polskiemu lub zagranicznemu (w drodze przetargu lub w wyniku rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia) albo sprzedaży w drodze publicznej emisji akcji. Każda transakcja kupna/ sprzedaży kończy się podpisaniem umowy.

Doświadczenia zdobyte przy zawieraniu kontraktów spowodowały, że istnieje tzw. standardowa umowa, zawierająca postanowienia, które powinny znaleźć się w każdym kontrakcie. Należą do nich:

* wielkość sprzedawanego (kupowanego) pakietu akcji lub udziałów spółek;

* cena płacona przez inwestora,

* zobowiązanie inwestycyjne nabywcy -- w jakiej wysokości, w jakim okresie mają być wprowadzane inwestycje, jakiego typu itp. ;

* zobowiązania socjalne -- przede w szystkim zobowiązanie do utrzymania stanu zatrudnienia z dnia podpisania umowy, czas, w jakim takie przyrzeczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 891

Spis treści
Zamów abonament