Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demonopolizacja kręgosłupa

21 października 1996 | Ekonomia | JG

Kolej na telekomunikację i koleje

Demonopolizacja kręgosłupa

Począwszy od roku 1992 notujemy w Polsce, po okresie transformacyjnej recesji, wzrost gospodarczy: w 1992 roku 2, 8 proc. , w 1993 r. 3, 8 proc. , w 1994 r. 5, 2 proc. , w 1995 r. 7 proc. Według ostatnich prognoz w 1996 r. tempo wzrostu PKB obniży się, według przewidywań różnych ośrodków badawczych od 4, 8 do 6 proc. Na tle wyników gospodarczych krajów wysoko rozwiniętych, a także państw byłego bloku wschodniego, osiągana przez Polskę stopa wzrostu dochodu narodowego prezentuje się korzystnie. Trzeba jednak pamiętać, że mamy do odrobienia ogromne zaległości. Ostatnio wielu ekonomistów zwraca uwagę, że dotychczasowe tempo wzrostu jest niewystarczające -- Polska powinna notować systematyczny wzrost PKB w granicach 8-10 proc. rocznie.

Jedną z dróg przyspieszenia wzrostu gospodarczego jest demonopolizacja gospodarki, w tym prorynkowe zreformowanie jej "kręgosłupa". Ten "kręgosłup" systemu -- to kolej i telekomunikacja wraz z przemysłem paliwowo-energetycznym oraz innymi gałęziami transportu.

Przewrót w telekomunikacji

Bez telekomunikacji trudno sobie wyobrazić współczesny świat. Wartość informacji rośnie, jednocześnie rośnie tempo jej wymiany. Poziom rozwoju usług telekomunikacyjnych współdecyduje o stopniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 891

Spis treści
Zamów abonament