Mąż wspólnikiem żony
Podatki w biznesie rodzinnym
Mąż wspólnikiem żony
W ostatnim czasie na łamach "Rzeczpospolitej" kilkakrotnie pojawiał się temat wspólnika, raz biorącego udział we wspólnym przedsięwzięciu ("Rz" z 10 sierpnia br. ), innym razem przy prowadzeniu wspólnej działalności gospodarczej przez małżonków ("Rz" z 2 września br. ). Można się dopatrywać w tym pewnej prowokacji autorów, pragnących w ten sposób wywołać dyskusje na temat, który w ustawodawstwie podatkowym nie doczekał się odrębnej regulacji.
Innym powodem jest pewne oswojenie się podmiotów gospodarczych, które poszukują na tyle bezpiecznych form wspólnego działania, na ile warte jest ryzyko danego przedsięwzięcia. Nie musi przecież być każdorazowo ostatecznością zawieranie umowy spółki cywilnej dla mniej trwałej i bardziej doraźnej czynności. Swoboda zawierania umów daje prawo tworzenia takich związków, jakie ustawodawca nie zawsze mógł przewidzieć na etapie tworzenia prawa daninowego. Ważne jest jednak, by przepis prawny był tak budowany, aby nie ograniczał ludzkiej przedsiębiorczości i w ten sposób pozbawiał możliwości zmian, których w momencie jego tworzenia nie można było przewidzieć. Granice tego powinny oczywiście wyznaczać normy współżycia społecznego czy bezpieczeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta