Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chirurgia komputerowa

24 października 1996 | Nauka i Technika | ZW

Chirurgia komputerowa

Wiadomo już, jak będzie wyglądała chirurgia XXI wieku: będzie całkowicie skomputeryzowana, tak jak samoloty i samochody, banki i telekomunikacja. Przykładem są symulacje komputerowe, do niedawna wykorzystywane niemal wyłącznie w architekturze i lotnictwie. Są już pierwsze próby przećwiczenia bardziej skomplikowanych etapów operacji właśnie w wirtualnej rzeczywistości, by nawet doświadczonemu chirurgowi nie zdrżała ręka, gdy operuje chorego. A ponieważ czasami i to nie wystarczy, komputer będzie kontrolował skalpel, a jeśli zajdzie taka konieczność -- skoryguje jego prowadzenie. Dzięki temu będzie można wykonać zabiegi w mózgu lub okolicy kręgosłupa, jakich obecnie nie podejmuje się żaden neurochirurg.

Komputerową chirurgię zapoczątkował postęp techniki, jaki do medycyny trafił zaledwie kilka lat temu. Przed dwoma laty do pamięci komputera badacze po raz pierwszy przenieśli kompletną anatomię człowieka. Nie jest to zwykły atlas, jaki znajdziemy w podręcznikach anatomii. Na język cyfrowy specjaliści po skomplikowanej obróbce przenieśi całe ciało człowieka, który zgodził sie poświęcić je nauce. Jego trójwymiarowy atlas znajduje się w Narodowej Bibliotece Medycyny w USA, udostępniany od listopada 1994 r. poprzez sieć Internet. Od tego czasu skorzystało z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 894

Spis treści
Zamów abonament