Areszty: zbytnie zawężenie podstaw
Areszty: zbytnie zawężenie podstaw
W związku z ustawą z 29 czerwca 1995 r. zmieniającą m. in. kodeks postępowania karnego (Dz. U. nr 89, poz. 443 z późn. zm. ) uwagę wszystkich zaprzątnął głównie fakt, iż od 4 sierpnia 1996 r. organem uprawnionym do stosowania tymczasowego aresztowania jest sąd. Mało kto interesuje się tym, że w istotny sposób zawężono podstawy do stosowania tymczasowego aresztowania zarówno wobec podejrzanych, jak i oskarżonych w postępowaniu karnym.
Art. 217 k. p. k. ma dziś następującą treść:
§ 1. Tymczasowe aresztowanie może nastąpić, jeżeli:
1) zachodzi uzasadniona obawa ucieczki lub ukrywania się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kaju stałego miejsca pobytu,
2
) zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.
§ 2. Jeżeli oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub umyślnego występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta