Roszczenia majątkowe w procesie karnym
Roszczenia majątkowe w procesie karnym
Ryszard Sadlik
Popełnienie przestępstwa może być podstawą dochodzenia zarówno odpowiedzialności karnej, jak i cywilnej sprawcy. Dlatego też stworzono możliwość dochodzenia roszczeń cywilnych w ramach postępowania karnego.
Ogólnie rzecz ujmując, realizacja cywilnoprawnych roszczeń majątkowych w procesie karnym może nastąpić:
l
przez wytoczenie powództwa cywilnego (art. 52 i nast. kodeksu postępowania karnego) ,
l
z urzędu -- na podstawie art. 363 k. p. k. lub art. 28 § 2 pkt 1 kodeksu karnego (przy warunkowym umorzeniu postępowania) , art. 75 § 2 pkt 1 k. k. (przy warunkowym zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności) albo na podstawie art. 94 (przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu) .
Przedmiotem moich rozważań będzie wyłącznie pierwsza możliwość.
W myśl art. 12 kodeksu postępowania cywilnego roszczenia wynikające z przestępstwa mogą być dochodzone albo w postępowaniu cywilnym (co jest regułą) , albo w wypadkach przewidzianych w ustawie, w postępowaniu karnym. Z przepisu tego wynika, że wybór drogi procesowej zależy od uznania osoby uprawnionej.
Powództwo cywilne w postępowaniu karnym może być wytoczone jedynie przez pokrzywdzonego, czyli zgodnie z art. 40 k. p. k. przez osobę fizyczną lub prawną bądź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta