Protesty i odwołania w postępowaniu o zamówienia publiczne
Protesty i odwołania w postępowaniu o zamówienia publiczne
Ryszard Sadlik
Obowiązująca od 1 stycznia 1995 r. ustawa o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 1994 r. nr 76, poz. 344 z późn. zm. -- dalej w skrócie: ustawa) reguluje również szczególny tryb zaskarżania czynności podjętych przez zamawiającego w toku postępowania o zamówienie publiczne.
Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy dostawcy lub wykonawcy, których interes prawny doznał uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego określonych w ustawie zasad udzielania zamówień, mogą wnieść protest, a następnie -- w razie niekorzystnego jego rozstrzygnięcia -- złożyć odwołanie.
Mogą być zaskarżone m. in. następujące czynności zamawiającego: zakwalifikowanie do dalszego udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne na podstawie innych warunków niż podane we wstępnej kwalifikacji; dopuszczenie do postępowania dostawców, którzy nie brali udziału we wstępnej kwalifikacji; ujawnienie informacji o danym oferencie z naruszeniem jego tajemnicy handlowej; niezaproszenie do udziału w przetargu ograniczonym oferenta, który zgłosił swój udział w przetargu; dokonanie wyboru oferty nieważnej lub odrzuconej itp.
Jednakże uczestnicy postępowania o zamówienie publiczne nie mogą wnosić protestów w sprawach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta