Plastikowy zawrót głowy
Plastikowy zawrót głowy
Od dawna we wszystkich krajach coraz większe są kłopoty ze śmieciami komunalnymi. Trudno jest pozbyć się wszystkich odpadków. Najwięcej jednak problemów jest z plastikowymi, które trudno zarówno składować, jak i utylizować. To istny węzeł gordyjski, którego jak na razie nie jest w stanie rozwiązać żadne państwo. Już niedługo będą się z nim borykać także władze komunalne w Polsce. Szybko wzrasta import produktów spożywczych i towarów w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Greenpeace ostrzega też przed uruchamianiem wytwórni plastikowych butelek, z którymi najpóźniej za kilka lat nie będzie co zrobić.
Nie są to ostrzeżenia na w yrost, bowiem w Polsce jest co najmniej 10 tys. dzikich wysypisk śmieci komunalnych, a jak niektórzy eksperci oceniają -- nawet 2-krotnie w ięcej. Prognozy na przyszłość są zatem ponure, w krajach bogatszych jest to problem trudny do rozwiązania, mimo prób zastosowania nowych technologii. Przykładem może być najmodniejsze obecnie hasło nowoczesnej ekologii -- recycling, czyli ponowne wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych. Niedawno w tej sprawie wybuchł w Niemczech kolejny skandal. Ale w wielu innych krajach jest podobnie, tzn. tak samo źle.
Niemcy są jednym z największych producentów śmieci na świecie. W ciągu roku powstaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta