Rzuć palenie razem z nami
Zależność od tytoniu Światowa Organizacja Zdrowia uznała za jednostkę chorobową, a papierosy prowadzą do nałogu, tak jak narkotyki
Rzuć palenie razem z nami
Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa, ogłoszony przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem, obchodzony jest w tym roku 21 listopada. Jego termin nie jest przypadkowy. Listopad tradycyjnie obchodzony jest w USA jako miesiąc walki z chorobami nowotworowymi, a wiadomo, że jednym z głównych skutków palenia tytoniu jest rak płuc, w dodatku wyjątkowo trudno wyleczalny. Dzień bez papierosa po raz szósty obchodzony jest też w Polsce. Towarzyszy mu ogólnopolska prozdrowotna akcja "Rzuć palenie razem z nami", co roku odbywająca się w listopadzie.
Jednorazowe akcje promocji zdrowia podobno nie są zbyt skuteczne, ale mimo tego Międzynarodowa Unia Walki z Rakiem ocenia, że tego typu kampania okazała się najskuteczniejszą jak dotąd formą promocji zachowań prozdrowotnych. Chlubnym przykładem jest Polska, gdzie wprawdzie stopniowo, ale zmniejsza się liczba osób palących papierosy. Sugerują to dane opublikowane przez Fundację "Promocja Zdrowia", organizację, której zasługi w tym względzie nie podlegają dyskusji. Wynika z nich, że zmniejsza się liczba mężczyzn palących, którzy stanowią najliczniejszą grupę palaczy i żyją najkrócej.
Kobiety powielają błędy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta