Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prowadzący księgi rachunkowe oraz księgę przychodów i rozchodów

21 listopada 1996 | Prawo | JK

Zasady obliczania dochodu

Prowadzący księgi rachunkowe oraz księgę przychodów i rozchodów

Jacek Kulicki

Zasady ustalania dochodu osób prowadzących księgi rachunkowe oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów określają przepisy art. 24 ust. 1 i 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. nr 90, poz. 416 ze zm. ; dalej w skrócie: u. p. f. ). Warto im się przyjrzeć dokładniej.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (handlowych) wynika z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. nr 121, poz. 591; dalej w skrócie: u. o. r. ). Zgodnie z jej z art. 2 ust. 1 pkt 2 osoby fizyczne oraz spółki cywilne osób fizycznych mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Polski obowiązane są stosować przepisy u. o. r. , jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy (dla osób fizycznych i spółek cywilnych osób fizycznych jest to rok kalendarzowy) wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 400. 000 ECU. Wielkość tę -- stosownie do ust. 2 art. 3 u. o. r. -- przelicza się na walutę polską po średnim kursie, ustalonym przez prezesa NBP, obowiązującym w dniu bilansowym. Dla podatników kontynuujących działalność będzie to ostatni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 918

Spis treści
Zamów abonament