Zmiany modelowe w świadczeniach dla bezrobotnych
Między Sejmem a Senatem
Zmiany modelowe w świadczeniach dla bezrobotnych
Żaneta Semprich
Zmieniają się uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych samotnie wychowujących małe dziecko oraz w wieku przedemerytalnym. Pierwsi nie stracą prawa do świadczeń, przejdą jednak na garnuszek opieki społecznej. Drudzy będą mogli ubiegać się o tzw. świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Przepisy te musi jeszcze zaakceptować Senat i Prezydent RP.
Intencją posłów było zapewnienie większej ochrony osobom starszym, o długim stażu pracy, oraz zdynamizowanie i zachęcenie do bardziej aktywnych poszukiwań pracy ludzi młodszych. Jednocześnie starano się skończyć z fikcją i nie udawać, że np. osoby, które muszą opiekować się dzieckiem, poszukują zatrudnienia. Jednocześnie wprowadzono do ustawy wiele nowych rozwiązań, których celem jest uniemożliwienie nadużywania uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych.
Nowelizacja wprowadziła do ustawy pewne nowe pojęcia i zmieniła znaczenie starych, wprowadzając korekty do art. 2 zawierającego słowniczek tego aktu.
Nowe znaczenie niektórych słów
Jeżeli uchwalonych wczoraj przepisów nie zmieni Senat, nie będzie już uważany za bezrobotnego ten, którego dochód miesięczny sięga połowy najniższego wynagrodzenia. W słowniczku znajdują się dwa pojęcia nowe:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta