Niedoceniana droga odpaństwowienia własności
Likwidacja przedsiębiorstw z przyczyn ekonomicznych
Niedoceniana droga odpaństwowienia własności
Janusz M. Dąbrowski, Tytus Kamiński
Dotychczasowe doświadczenia związane z przebiegiem likwidacji z art. 19 ustawy o przedsiębiorstwie państwowym wskazują, iż mimo utrzymujących się wad konstrukcyjnych tej procedury i zahamowań samego procesu, jest ona niezwykle istotnym obszarem transferu zakładów produkcyjnych z sektora państwowego do nowych działalności, najczęściej inicjowanych przez podmioty prywatne. Ważne jest również, iż od początku transformacji systemowej w Polsce istniała możliwość eliminowania nieefektywnych bytów państwowych. Dawało to szanse przemieszczania zasobów w ramach całej gospodarki, ale także stwarzało silną presję na wzmożenie wysiłków dostosowawczych w wielu firmach. Brak podstaw legislacyjnych i mechanizmów likwidowania nieefektywnych firm od początku zmian systemowych doprowadził w wielu krajach Europy Środkowej do wyraźnie niekorzystnych zjawisk.
Likwidacja upadłościowa ma w założeniu doprowadzić do upłynnienia lub innego zagospodarowania mienia likwidowanej firmy, by uzyskać środki na pokrycie roszczeń wierzycieli. W momencie zbycia (zagospodarowania) wszystkich składników mienia następuje wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru i tym samym kończy się postępowanie likwidacyjne. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta