Prawo papierów wartościowych
Pierwsze czytanie
Prawo papierów wartościowych
Witold Ćwiek
Zdaniem prof. Stanisława Sołtysińskiego, członka Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, to, że pierwsza polska ustawa regulująca obrót papierami wartościowymi okazała się wadliwa, jest -- zbraku doświadczeń -- normalne. Poprawy prawa nie przyniosła jednak żadna zsześciu nowelizacji tego aktu. Rząd uznał, że liczba znaków zapytania, jakie stawia prawo o papierach wartościowych w jego dotychczasowym brzmieniu, jest zbyt wielka, aby posuwać się do kolejnych, fragmentarycznych nowelizacji. Zdecydowano się na opracowanie nowego aktu.
W dużej części projekt zawiera postanowienia starej ustawy, ale zmieniono zakres jej obowiązywania. Będzie określała zasady obrotu papierami wartościowymi, działanie giełd papierów i giełd towarowych. Poza nią znajdzie się tematyka funduszy powierniczych. W tej kwestii w mocy pozostaną przepisy ustawy z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych. Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi prace nad nowym prawem o funduszach powierniczych, nie jest znany termin ich zakończenia.
Projektowana ustawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi (dalej w skrócie: p. o. p. w) składa się ze 195 artykułów i podzielona została na dwanaście rozdziałów.
Przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta