Antybiotyki przegrywają z bakteriami
Coraz częściej pojawiają się szczepy mikrobów opornych na prawie wszystkie leki
Antybiotyki przegrywają z bakteriami
Ostrożnie z antybiotykami! Takie nawoływania coraz częściej pojawiają się nie tylko w krajach zachodnich, ale i w Polsce. Antybiotykowe eldorado prawdopodobnie bezpowrotnie skończyło się. Nadużycie tych farmaceutyków jest już tak duże, że lekarze coraz częściej mają trudności z wyleczeniem powszechnie występujących infekcji bakteryjnych. Na międzynarodowej konferencji w Warszawie, zorganizowanej z inicjatywy Centralnego Laboratorium Surowic i Szczepionek, specjaliści od czterech dni obradują nad tym, jak lepiej wykrywać i zwalczać oporne na leki bakterie.
Nadużycie antybiotyków sprawiło, że nie jest to już takie proste. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat były lekami dobrymi na wszystko: zarówno na ciężkie schorzenia i ich powikłania, jak też na lekkie przeziębienia, z którymi organizm sam mógłby sobie poradzić (typowy przykład "strzelania do wróbla z armaty") . Miliony ludzi wciąż stosuje je bez opamiętania, często bez jakiejkolwiek konsultacji z lekarzem. Niestety, medycy też nie są bez winy. Nadal przepisują antybiotyki bez sprawdzenia, jaka infekcja zaatakowała chorego i jaka jest oporność chorobotwórczych bakterii. -- Efekt jest taki, że coraz częściej zdarzają się szczepy tych drobnoustrojów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta