Referendum konstytucyjne
Referendum konstytucyjne
Unia Pracy ma zamiar wystąpić z inicjatywą przeprowadzenia referendum, które poprzedzałoby uchwalenie nowej konstytucji państwa. Nie jest to pomysł nowy, pojawił się już w X kadencji Sejmu. Tamta inicjatywa, mimo że uzyskała spore poparcie w parlamencie, nie doczekała się jednak realizacji. Do podjęcia przez Sejm stosownej uchwały zabrakło odpowiedniej liczby głosów.
Dwie koncepcje referendum
Idea referendum konstytucyjnego nie poszła jednak w zapomnienie. Znalazła ona wyraz w ustawie konstytucyjnej z 23 kwietnia 1992 roku o trybie przygotowania i uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Akt ten stanowi, że konstytucję uchwaloną przez Sejm i Senat połączone w Zgromadzenie Narodowe przyjmuje naród w drodze referendum. Referendum zarządza prezydent. Przyjęcie konstytucji następuje wówczas, gdy opowiedziała się za nią większość biorących udział w głosowaniu. Tryb przeprowadzenia referendum konstytucyjnego ma określić ustawa. Nie została ona jeszcze uchwalona.
Mamy zatem do czynienia z dwiema odmiennymi koncepcjami referendum konstytucyjnego: referendum ratyfikacyjnym przewidzianym przez ustawę z 23 kwietnia 1992 roku i referendum -- nazwijmy je -- wstępnym, proponowanym przez Unię Pracy. Są to także, jak można się domyślać, koncepcje konkurencyjne, ponieważ przeprowadzenie referendum wstępnego wykluczałoby już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta