Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

03 grudnia 1993 | Ekonomia | AF

Agnelli i sieć władzy we Włoszech

W styczniu 1975 r. układ o Scala mobile nie powstrzymał gangreny u Fiata. W końcu Umberto Agnelli, dyrektor generalny koncernu, przekonał Gianniego, że nadszedł czas, by wprowadzić nowego szefa, który byłby zawodowym menedżerem. Bracia Agnelli byli przekonani, że jest konieczna reorganizacja Fiata. Ustanowili dziesięć spółek holdingowych, sprawujących kontrolę nad ponad 100 zakładami produkcyjnymi. Koncern nadal jeszcze nie wprowadził zbiorczej księgowości, a mimo że Gianni od dziesięciu lat pełnił funkcję prezesa, ani on, ani jego brat Umberto, nie zdołali zapewnić zadowalającej struktury organizacyjnej ogromnej liczby jednostek koncernu.

W 1976 r. upłynęła kadencja przewodniczenia Confindustrii i Gianni mógł powrócić do swojej roli głównego stratega Fiata. W poprzednim roku Fiat sprzedał we Włoszech zaledwie 1, 2 miliona samochodów osobowych, co stanowiło o 25 procent mniej od poziomu osiągniętego w 1972 r. Perspektywy zaś na 1976 r. nadal były ponure.

Jak się wydawało, rozwiązanie polegało na wprowadzeniu do firmy świeżej krwi. Człowiek, którego wybrali, by ożywił Fiata, zdobył sporą sławę jako cudotwórca zarządzania. Był to Carlo de Benedetti, dziś cieszący się międzynarodową sławą szef koncernu Olivetti, który sprawuje kontrolę nad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 131

Spis treści
Zamów abonament