Więcej, ale nie za dużo
Ile pieniądza w przyszłym roku
Więcej, ale nie za dużo
Metodologia określania celów polityki pieniężnej może wydawać się nudna, ale gdy ją przestudiować, okaże się, że wiele kwestii dotyczących ilości pieniądza dla gospodarki i sektora rządowego już dziś jest przesądzonych.
Narodowy Bank Polski zajmuje się w pierwszej kolejności agregatami pieniężnymi, a zatem podażą pieniądza i popytem na niego, choć zapewne rząd oczekiwałby raczej informacji o kursie walutowym i stopie procentowej.
Rezerwy nie mogą maleć
Po stronie aktywów bilansu systemu bankowego pierwszą pozycją są rezerwy międzynarodowe netto. W 1993 roku zakładano ich wzrost o 200 mln. Gdyby tak się stało i wyniosły w końcu tego roku ok. 8100 mln dol. , NBP być może zgodziłby się w 1994 roku na ich nieznaczny spadek. Gdyby jednak w tym roku ukształtowały się na poziomie na przykład ok. 200 mln dol. niższym, to jest 7900 mln dol. , wówczas NBP zapewne uznałby, że nie powinny się w 1994 roku zmniejszyć, mimo rosnących płatności zagranicznych. Na marginesie, warto zauważyć, że przy rozwijającej się gospodarce i zwiększonym imporcie, rezerwy te relatywnie stałyby się niższe. Poziom rezerw był przedmiotem sporu między Ministerstwem Finansów a NBP, początkowo MF zakładało ich poważny spadek w 1994 -- o ponad 1 mld dolarów.
Aktualnie stopień dewaluacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta