Jaka będzie nowa Europa
Jaka będzie nowa Europa
Spotkanie na szczycie szefów państw i rządów "dwunastki" w dniach 10 i 11 grudnia będzie niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach powojennej Europy. Bruksela, siedziba organizacji i instytucji europejskich, była w październiku świadkiem wielkiego przełomu w procesie europejskiej integracji, tutaj zostały opracowane zasady wspólnej polityki państw członkowskich w najważniejszych dziedzinach życia kontynentu.
1 listopada weszły w życie traktaty z Maastrichtu o europejskiej unii politycznej, gospodarczej i walutowej. Rozpoczął się proces konstruowania zjednoczonej Europy. Zebrani w Brukseli w dniu 29 października przywódcy Europy Zachodniej uczcili homarem, dziczyzną i naturalnie szampanem zakończenie długiego okresu ratyfikacji dokumentów z Maastrichtu. Teraz w Brukseli odbędzie się normalny szczyt, na którym mówić się będzie o konkretach, także o rozszerzeniu Unii o kraje Europy Środkowej, w tym Polskę.
Jaka będzie ta nowa Europa? Przeciętny mieszkaniec Unii spodziewa się po jej utworzeniu zabezpieczenia miejsca pracy, wzrostu dobrobytu, spokojnej przyszłości. Realizacja traktatów z Maastrichtu ma być urzeczywistnieniem idei unii narodów Europy.
Pierwszym problemem, jaki omawiano w październiku w Brukseli, była demokratyzacja podejmowania rozstrzygnięć i przybliżenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta