Prospekt do poprawki
Prospekt do poprawki
Przygotowanie prospektu emisyjnego jest niezbędne po to, aby spółka mogła starać się o wejście ze swoimi akcjami do publicznego obrotu. Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 lipca 1991 r. precyzuje zawartość prospektu. Sposób przedstawienia danych finansowych określają również przepisy dotyczące ksiąg rachunkowych, sporządzania i badania sprawozdań finansowych. Są wreszcie gotowe prospekty spółek, już notowanych na giełdzie. Mogło by się więc wydawać, że jest to działalność rutynowa i nie potrzeba nawet zatrudniać specjalistycznych firm konsultingowych. Krakowski Efekt dał zresztą przykład, że można zrobić prospekt emisyjny własnymi siłami.
Okazuje się jednak, że -- jak stwierdził podczas spotkania w Bussines Center Club przewodniczący Komisji Papierów Wartościwych Lesław Paga -- gdyby Komisja chciała od razu odrzucać złe prospekty, nie miałaby kogo dopuszczać do obrotu publicznego.
W praktyce wygląda to tak, że podkomisja zajmująca się analizą prospektów, zgłasza swoje uwagi, spółka je poprawia. Wszystko odbywa się dotąd, aż prospekt nadaje się do przyjęcia przez Komisję Papierów Wartościowych. Zgodnie z przepisami KPW ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku o dopuszczenie do publicznego obrotu, ale od tego czasu odlicza się okres, gdy prospekt jest poprawiany. W rezultacie od momentu złożenia wniosku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta