Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Gianni stał się najpotężniejszym człowiekiem w kraju o 57 milionach mieszkanców. Zaś duet Agnellego z Romitim był nie do pokonania. Gianni, po latach prób i błędów, znalazł swego nowego Valettę. Wspólnie rozszerzali rubieże władzy Agnellego.
Rozdział 6
SIEĆ WŁADZY
Gdy spaceruje się po brukowanych ulicach za słynną operą mediolańską
Teatro alla Scala, trafia się na Via Filodrammatici, uliczkę wąską i nie wyróżniającą się niczym szczególnym. Zaledwie kilka kroków od gmachu opery, pod numerem dziesiątym, stoi budynek przeciętnie elegancki, w stylu typowym dla XVII-wiecznej architektury mediolańskiej. Nad wielką, drewnianą bramą wejściową trzypiętrowej budowli nie ma żadnej tablicy. Jeśli się zajrzy na dziedziniec, zobaczy się jedynie rząd granatowych samochodów alfa romeo, co świadczy o tym, że ludzie tu pracujący muszą mieć pewne znaczenie. Zawsze tak jest na Via Filodrammatici pod numerem 10. Jest to bowiem centrala Mediobanca, świątynia włoskich finansów.
U większości Włochów samo wspomnienie o Mediobanca przywołuje obraz przygarbionej, pomarszczonej postaci 80-letniego bankiera pochodzącego z Sycylii, obsesyjnie tajemniczego, od czterdziestu lat nie rozmawiającego z dziennikarzami, znanego w takim samym stopniu z zamiłowania do anonimowości, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta