Nasz Polak w Niemczech
Artur Becker stwierdza, że „Kosmopolakiem może być każdy, nie tylko Polak". Poprzez popularyzację swojego rozumienia Kosmopolaka sprawił, iż wielu Niemców zaczęło się definiować jako Kosmopolacy.
Artur Becker od wczesnych lat myślał o tym, by zostać pisarzem. Jego literacki debiut nastąpił wraz z publikacją pierwszych wierszy w „Gazecie Olsztyńskiej" w 1983 roku. Pisarzem został, ale życie napisało mu zupełnie inny scenariusz, niż planował. W 1984 roku jego rodzice – mama Polka i ojciec ze wschodniopruskimi korzeniami – podjęli decyzję o emigracji do RFN.
Rok później Becker wyjechał na zawsze z rodzinnych Bartoszyc. Ukształtowany przez trzy główne doświadczenia swojej polskiej socjalizacji: naturę i krajobraz Mazur, socjalizm oraz polski katolicyzm, został rzucony na głęboką wodę niemieckiego racjonalizmu i rynkowej gospodarki, co zmusiło go przede wszystkim do podziwu godnej samodyscypliny i koncentracji. W ciągu roku przerobił kilkuletni materiał licealny i zdał niemiecką maturę.
Od Szekspira do Faulknera
Po ukończeniu studiów: slawistyki i germanistyki, poświęcił się wyłącznie pracy pisarskiej. W 1997 roku opublikował pierwszą powieść „Der Dadajsee" („Jezioro Dadaj"). Do dziś ukazało się w Niemczech 15 jego książek: powieści, opowiadań, nowel, tomów wierszy oraz esejów. W 2009 roku Artur Becker jako pierwszy pisarz polskiego pochodzenia został nagrodzony prestiżową Nagrodą im. Adelberta von Chamisso, przyznawaną w Niemczech autorom z obcymi korzeniami piszącym w języku niemieckim. Został – tak jak planował – polskim pisarzem... tyle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta