Coraz mniej gospodarstw
Duński przykład
Coraz mniej gospodarstw
W Danii na jednego mieszkańca przypada mniej więcej tyle samo użytków rolnych, co w Polsce (około 0, 5 ha) , co powinno również znajdować odbicie w zbliżonej wielkości przeciętnego gospodarstwa w obu krajach. Oczywiście, aby to było możliwe, stopień rozwoju gospodarczego Danii i Polski też powinien być mniej więcej równy, a wyposażenie rolnictwa oraz stopień zorganizowania usług dla gospodarstw rolnych -- podobne. Ale tak nie jest. Dlatego przeciętne gospodarstwo rolne w Polsce ma niespełna 8 ha, podczas gdy w Danii około 40 ha, a jeden rolnik duński produkuje żywność dla około 150 osób, gdy polski tylko dla około 10 osób.
Nie znaczy to jednak, że w Danii na 100 ha przypada 15 razy więcej ciągników i maszyn, że zużycie nawozów mineralnych i środków ochrony roślin na 1 ha jest tu 15 razy większe i nie znaczy to również, że rolnik duński zarabia 15 razy więcej niż rolnik polski. Otóż w przeliczeniu na 100 ha ciągników jest tu nawet mniej niż w Polsce, zużycie nawozów mineralnych wprzeliczeniu na 1 ha jest tu tylko półtora raza większe, a dochody rolników są takie, że tylko połowa z nich potrafi wyżyć z rolnictwa. Druga połowa, aby utrzymać rodzinę, musi starać się o dodatkową pracę. Za to Duńczyk wydaje na żywność tylko około 15 proc. swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta