Problem, który narasta
Jak przeciwdziałać zjawisku prania pieniędzy
Problem, który narasta
JERZY W OJCIECH WOJCIK
Minęły już cztery lata obowiązywania zarządzenia prezesa Narodowego Banku Polskiego z 1 października 1992 r. o postępowaniu banku w razie ujawnienia okoliczności wskazujących na lokowanie w nim środków pieniężnych lub innych wartości majątkowych pochodzących lub mających związek z przestępstwem (Dz. Urz. NBP nr 9, poz. 20) . Minęły także dwa lata działania ustawy z 12 października 1994 r. o ochronie obrotu gospodarczego (Dz. U. nr 126, poz. 615) , która wprowadziła karalność prania pieniędzy. Dotychczasowe funkcjonowanie tych przepisów wskazuje na pilną potrzebę budowy jednolitego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Przestępstwo prania pieniędzy jest kolejnym ogniwem w działalności zorganizowanych grup przestępczych, zmuszonych do legalizowania brudnych dochodów, przede wszystkim z powodu konieczności kamuflowania swojej działalności oraz z obawy przed ujawnieniem przez organa ścigania. W ten sposób inwestuje się i uzyskuje kolejne dochody, przeznaczony na wydatki związane z egzystencją i przestępczością. A zatem posiadając czyste, tj. zalegalizowane, środki finansowe, napędza się machinę przestępczości zorganizowanej, w tym szczególnie handel narkotykami, korupcję i najgroźniejsze przestępstwa gospodarcze. Wśród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta