Drugie życie papieru
W przedostatnim, 44., numerze kwartalnika „Krytyka Polityczna" jego autorzy wieszczą koniec prasy, jaką znamy. Liczące do 140 znaków tweety mają zacząć pełnić współcześnie funkcję, którą do tej pory spełniały długie eseje. Dzienniki z kolei miałyby zastąpić serwisy w rodzaju polskiego wykop.pl czy angielskojęzycznego reddit.com, na których można odnaleźć linki do informacji z każdego zakątka internetu.
Obieg informacji w sieci jest z pewnością szybszy i bardziej „demokratyczny" niż ten, który istniał w czasach hegemonii papierowej prasy. Ale czy jest to jednoznaczne ze śmiercią tradycyjnych gazet? Czy papier został już prawomocnie skazany na śmierć?
Prawa postępu nigdy nie przebiegają jednotorowo. Oznacza on zawsze raczej skomplikowanie, większą złożoność krajobrazu niż proste zastępowanie jednych jego elementów innymi. Żeby zrozumieć, jaka będzie prawdziwa przyszłość prasy, należy się przyjrzeć innym dziedzinom naszego życia, które również przechodzą cyfrową rewolucję. Jednym z tych, na których można zaobserwować najciekawsze prawidłowości, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta