Decyzja niesłuszna i nieostateczna
Wokół likwidacji Stoczni Gdańskiej
Decyzja niesłuszna i nieostateczna
Dokończenie 1
Co piąty dorosły mieszkaniec kraju nie chce lub nie potrafi ocenić zasadności likwidacji Stoczni Gdańskiej. Najczęściej są to uczniowie i studenci.
Traktować jak innych
Zdecydowana większość badanych -- trzy czwarte -- opowiada się za tym, by stocznię traktować tak samo, jak każdy inny zakład pracy. Mniej niż co piąty ankietowany jest za specjalnymi względami dla gdańskiego przedsiębiorstwa. Nawet wśród wyborców AWS i ROP poniżej 30 procent badanych opowiada się za wyjątkowym podejściem do problemów SG.
Większość respondentów jest za normalnym traktowaniem stoczni, a jednocześnie przeważa pogląd, że jej likwidacja jest błędem. Można by więc postawić tezę, że w ocenie dużej części respondentów, dopuszczając do likwidacji stoczni, władze zachowały się surowiej, niż wobec innych przedsiębiorstw.
Ekonomia i polityka
W dyskusji o teraźniejszości i przyszłości stoczni zwolennicy likwidacji zakładu wskazują przede wszystkim na jego złą kondycję i trudności z przeprowadzeniem restrukturyzacji. Przeciwnicy, nie negując kłopotów ekonomicznych SG, zwracają uwagę na przesłanki polityczne. W ich opinii, stocznia cierpi także ze względu na swoją historię i obecną niepokorność, a podejmowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta