Akty założycielskie
Tak zwane spółki prywatne
Akty założycielskie
KRZYSZTOF KUBALA, Wł ODZIMIERZ KUBALA
W układaniu stosunków prawnych i stotną rolę pełnią przepisy określające treść, tryb i formę aktów (umów) założycielskich, zwanych też aktami erekcyjnymi lub statutami. W polskim prawie cywilnym nie zostały one zgrupowane w jednym miejscu. Sprawia to, że większą wagę przywiązuje się do kształtowania stosunków ściśle zobowiązaniowych (dwustronnych i wielostronnych) , tj. do zawierania umów gospodarczych i handlowych, mniejszą zaś do właściwego konstruowania umów założycielskich. Skutkiem tego są liczne wadliwości takich umów, będące często źródłem konfliktów rozsadzających spółkę od wewnątrz, prowadzących do wypowiedzenia umowy lub do jej rozwiązania (likwidacji) .
Przepisy dotyczące aktów założycielskich zamieszczone są w tytule IV kodeksu cywilnego dotyczącym czynności prawnych, w księdze trzeciej (zobowiązania) , w kodeksie handlowym i innych ustawach. Oczywiście, przepisy części ogólnej k. c. stanowią lex generalis w stosunku do pozostałych, będących lex specialis, które zawsze podlegają wykładni ścisłej. Takie rozproszenie sprawia kłopoty zarówno praktyczne, zwłaszcza osobom nie posiadającym wykształcenia prawniczego, jak i interpretacyjne, nie wykluczając prawników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta