Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto chce byćkonkurencyjny, ten kombinuje

02 kwietnia 1997 | Moja Kariera | EB

Około 70 proc. dochodów strefy powstaje w zarejestrowanych podmiotach gospodarczych

Kto chce byćkonkurencyjny, ten kombinuje

Rozmiary szarej strefy w Polsce szacuje się na 10 do 20 proc. produktu krajowego brutto (PKB) .Podobny udział niekontrolowanej gospodarki mają również państwa wysokorozwinięte, takie jak Kanada, USA, Grecja, Hiszpania czy Włochy. Specyfika naszej szarej strefy polega na tym, że większość jej obrotów przypada na legalnie działające biznesy. Obroty mafii narkotykowych czy gangów są ponoć niewielkie w porównaniu z tym ile pieniędzy przecieka przez nieszczelny system prawny.

-- W Polsce około 70 proc. dochodów szarej strefy powstaje w ramach zarejestrowanych podmiotów gospodarczych -- twierdzi Janusz Lewandowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie powołując się na szacunki GUS i PAN.

Zdaniem Lewandowskiego przedsiębiorcy szukają wszystkich możliwych sposobów ograniczenia kosztów prowadzenia działalności. W wielu przypadkach tylko dzięki lukom w systemie podatkowym i zatrudnianiu ludzi na umowę zlecenie przedsiębiorstwom udaje się zachować konkurencyjną pozycję na rynku. Odbywa się to kosztem Skarbu Państwa, ZUS-ui samych pracowników.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1038

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament