Na polską wojnę tylko endecja
- Zanim zbudujemy most, od razu robimy awanturę, czy ma on być imienia Lecha Kaczyńskiego czy Władysława Bartoszewskiego. A z punktu widzenia endeka most ten może nie mieć żadnego imienia, ważne, by stanął – mówi Michałowi Płocińskiemu pisarz i publicysta Rafał A. Ziemkiewicz, współzałożyciel stowarzyszenia endecja
Plus Minus: Powiedział pan niedawno, że „tylko wspólnota narodowa jest skuteczną odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata". Myślałem, że gdy w erze globalizacji państwa przestają sobie radzić, powołuje się instytucje ponadnarodowe, a nie wraca do XIX-wiecznych koncepcji.
Rafał A. Ziemkiewicz: Sądzę, że dobitnie rozwiano już pewne złudzenia. Niektórzy oceniają je jako złe od samego początku, ja takie złudzenie, że można zbudować spore superpaństwo, które będzie wielonarodowe i wielokulturowe, zaliczyłbym akurat do szlachetnych. Bo przecież taką próbą była dawna Rzeczpospolita. Miała się opierać, mówiąc dzisiejszym językiem, na prawach obywatelskich, łącząc przeróżne ludy, obyczaje i wiary. Ale, jak wiemy, ten eksperyment się nie powiódł. A skoro dziś na Zachodzie znowu podobny się nie powiódł, to ludzie sobie uświadamiają, że tego, co było wcześniej, nie da się niczym lepszym zastąpić.
Klasyczne państwa narodowe, które powstawały na terenie dzisiejszej Francji, Włoch, Hiszpanii, to też nie były przecież wspólnoty monoetniczne. Jeszcze za Napoleona tylko kilka procent mieszkańców Francji mówiło w dzisiejszym języku francuskim. Te wspólnoty zostały ukształtowane odgórnie, właśnie działaniami politycznymi.
Z reguły to były jednak dość podobne etnosy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta