Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polak, który pognębił francuskich winiarzy

21 października 2017 | Plus Minus | Wojciech Gogoliński
Maestro. Zwycięstwo w Degustacji Paryskiej przyniosło Warrenowi Winiarskiemu  sławę i międzynarodowe uznanie
źródło: materiały prasowe
Maestro. Zwycięstwo w Degustacji Paryskiej przyniosło Warrenowi Winiarskiemu sławę i międzynarodowe uznanie
Na pierwszym planie legendarne wino Winiarskiego
źródło: materiały prasowe
Na pierwszym planie legendarne wino Winiarskiego

Smithsonian Institute uznał przechowywaną przez siebie butelkę wina Warrena Winiarskiego za jedną ze „101 rzeczy, które stworzyły Amerykę". Nic dziwnego. Kalifornijskie S.L.V. Cabernet Sauvignon przekonało przecież branżę winiarską, że „Słońce krąży nie tylko wokół Francji".

Gdyby prezydent Charles de Gaulle dożył roku 1976, musiałby popełnić samobójstwo. Ale gdyby nawet tego nie zrobił, to i tak umarłby na atak serca. Francja nie zaliczyła podobnej historycznej wpadki od czasów Philippe'a Petaina i rządów Vichy, a może nawet i bitwy narodów pod Lipskiem. W 1976 r. kalifornijskie wina doszczętnie zdemolowały sławę swych francuskich odpowiedników.

Stało się to podczas bodaj najważniejszej międzynarodowej oceny win w historii – Degustacji Paryskiej. Zorganizował ją słynny dziś nestor degustacji i dziennikarstwa winiarskiego Steven Spurrier. Wtedy mieszkał już Paryżu, gdzie prowadził sklepik z winem przy Rue Royale, a potem szkółkę degustacji szumnie zwaną L'Academie du Vin. Oba przedsięwzięcia były nieco dziwne dla miejscowych – po pierwsze, Spurrier zachęcał klientów do degustacji wina przed jego kupnem, co wówczas nawet w Paryżu było ewenementem. Po drugie, był Anglikiem, po trzecie – w swojej szkółce uczył nie tylko obcokrajowców, ale także Francuzów degustacji i picia wina! A co gorsza – jego kursy ukończyli najwięksi później eksperci nad Sekwaną, jak choćby Michel Bettane, późniejszy szef najbardziej wpływowego magazynu winiarskiego „La Revue du vin de France".

Na pomysł zorganizowania degustacji międzynarodowej wpadł razem ze swoją współpracowniczką, Patricią Gallagher, znacznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10884

Wydanie: 10884

Zamów abonament