Odchodzenie od teorii "ślepych bagnetów"
Projekt kodeksu karnego
Odchodzenie od teorii "ślepych bagnetów"
Wyodrębnienie w prawie karnym szczególnej regulacji dotyczącej żołnierzy ma swoją tradycję, jakkolwiek jest równocześnie przedmiotem krytyki. Odnosi się ona zwłaszcza do funkcjonowania osobnego systemu wojskowego sądownictwa i prokuratury. Zarzuca się takiej koncepcji nawiązywanie do idei sądów korporacyjnych, idei anachronicznej we współczesnym państwie demokratycznym.
Nie przesądzając kwestii organizacyjnych sądownictwa, Zespół Komisji do Spraw Reformy Prawa Karnego przygotowujący projekt kodeksu karnego zajął stanowisko, iż uzasadnione jest wyodrębnienie w prawie materialnym czynów karalnych związanych z pełnieniem służby wojskowej oraz wprowadzenia modyfikacji ogólnych zasad odpowiedzialności i wymiaru kary wobec ich sprawców. Jednocześnie jednak zdecydowano się tylko na takie modyfikacje, jakie były konieczne ze względu na specyfikę przestępstw wojskowych. W pozostałym zakresie część wojskowa ma być ściśle połączona z pozostałymi regulacjami kodeksu karnego, zwłaszcza jego części ogólnej. Oznacza to, iż tylko wyraźny przepis części wojskowej może zmienić ogólne zasady odpowiedzialności i karania przewidziane w części ogólnej.
W pracach nad częścią wojskową przyjęto założenie, iż regulacje kodeksu karnego pisane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta