Srebro czy srebrniki
KGHiM -- za, Impexmetal i Trzebinia -- przeciw
Srebro czy srebrniki
Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi ocenia, że inwestycja we własny zakład metali szlachetnych w Głogowie jest nad wyraz opłacalna. Impexmetal, do niedawna największy partner handlowy Kombinatu, uważa przeciwnie, że "nie zwróci się to nawet za 100 lat". Zakłady Metalurgiczne w Trzebini oraz Huta Metali Nieżelaznych w Szopienicach, jedyni dotychczas producenci czystego srebra, po uruchomieniu pełnej produkcji w Głogowie, stracą źródło zaopatrzenia w surowiec, którym jest szlam anodowy (ok. 35 proc. srebra) powstający w procesie wytwarzania miedzi.
Skarb w szlamie
Dotychczas cały szlam anodowy (ok. 3000 t. rocznie) , przerabiały oba zakłady na Śląsku. Od chwili uruchomienia Zakładu Metali Szlachetnych w Głogowie (15 grudnia br. ) do Trzebini i do Szopienic trafi rocznie tylko ok. 1/ 3, czyli ok. 900 t srebrnonośnego szlamu. Pozostałą część, tj. ok. 2100 t zamieni na srebro, złoto i selen wydział należący do KGHiM. Po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych do Głogowa dla Szopienic i Trzebini nie zostanie nic.
Niedobory surowca dla obu zakładów mógłby uzupełnić tylko import. Niestety szlam anodowy znajduje się na obowiązującej od 3 września br. "czarnej" liście opracowanej w Ministerstwie Ochrony Środowiska.
Zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta