Kilka prawd o szarej strefie
Skłonność przedsiębiorstw prywatnych do płacenia podatków
Kilka prawd o szarej strefie
Jednym z filarów transformacji polskiej gospodarki są przemiany własnościowe. Przebiegają one trzema drogami: prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz rozwoju polskich przedsiębiorstw prywatnych. Dotychczas ten ostatni sposób przemian własnościowych przebiegał najszybciej, choć przyciągał najmniejszą uwagę polityków i ekspertów gospodarczych. Proces ten nabrał dynamiki dzięki uwolnieniu inicjatywy gospodarczej i przedsiębiorczości po wprowadzeniu ustawy o działalności gospodarczej w 1988 roku oraz przyspieszeniu po wprowadzeniu reform rynkowych w 1990 roku. Są to ogólnie znane procesy gospodarcze. Ostatnio dyskusja, szczególnie w kontekście posunięć podatkowych dotyczących przedsiębiorstw prywatnych, obejmuje często tzw. "szarą sferę".
Rozwój sektora prywatnego wywołał głosy krytyki, szczególnie ze strony wielkoprzemysłowego lobby, sugerując, że przedsiębiorstwa prywatne nie dostarczają znaczącej i dostatecznej części wpływów podatkowych. Można przytoczyć dane statystyczne, które wyraźnie wskazują niską rentowność przedsiębiorstw prywatnych (w większości małych i średnich) , która pozostaje niższa niż w przedsiębiorstwach państwowych. I tak w 1991 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta