Grzywna za publikację
Grzywna za publikację
Prawo prasowe to ciężki kawałek chleba. Interpretacja i stosowanie jego postanowień nastręczają poważnych trudności nawet sądom. Dlatego okazała się konieczna wykładnia Sądu Najwyższego dwóch przepisów tej ustawy zredagowanych tak, że bez sądu ani rusz.
"Tygodnik Nowy" wydrukował płatne ogłoszenie, w którym autor-zleceniodawca znieważył przedmioty czci religijnej, a także miejsce kultu. Obraził w ten sposób uczucia wierzących. Redaktor naczelny tego pisma został więc skazany przez sąd I instancji za przestępstwo z art. 49 a prawa prasowego.
Przepis ten stanowi, że redaktor, który nieumyślnie dopuścił do opublikowania materiału prasowego zawierającego znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 37 a (tejże ustawy) -- podlega karze grzywny. Toteż orzeczono grzywnę. Tymczasem art. 37 a głosi: w razie skazania za przestępstwa popełnione przez publikację materiału prasowego sąd może orzec jako karę dodatkową przepadek materiału prasowego. Wprowadza tym samym pewne zamieszanie.
Problem w tym, że ustawa z 26 stycznia 1984...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta