Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrajca i bohater w sutannie

09 czerwca 2018 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

Mam duży kłopot z oceną ludzkich postaw w Polsce komunistycznej, zwłaszcza u jej zarania, kiedy reżim był naprawdę groźny, UB łamało kości, a bunt wobec systemu równał się bohaterstwu. Nie od każdego należało tego oczekiwać. I tym większa chwała dla tych, którzy nie bali się sprzeciwiać ówczesnej władzy.

Jednak z grupy tej wyłączam zwykle księży, oni mieli inne obowiązki od reszty przygniecionych przez reżim Polaków. Wiązało ich coś więcej niż lojalność wobec idei wolnej i demokratycznej Polski. Wiązała cała edukacja o służbie i wartościach, kanoniczna aksjologia i świętość sakramentu. Wszystko to rozumiem jako swoisty kwantyfikator; wolno im było mniej, w przeciwieństwie do wymagań, które były większe.

A jednak zdarzały się odstępstwa. Nie tylko jednostkowe księży donosicieli czy zdrajców, współpracowników organów bezpieczeństwa, którzy mimo święceń decydowali się na inwigilację struktur Kościoła od środka i donosili na swoich przełożonych, proboszczów i biskupów. Bywały całe formacje, o których można było bez cienia przesady twierdzić, że są formacjami zdrady. Miały rozbijać Kościół od środka i wplątywać go w sieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11072

Wydanie: 11072

Zamów abonament