Niebezpieczny wzrost konsumpcji
Niebezpieczny wzrost konsumpcji
MIROSłAW GRONICKI
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową uważa, że w I kwartale 1997 r. utrzymywały się podobne tendencje wzrostowe jak w drugiej połowie 1996 r. Tempo wzrostu produktu krajowego brutto, wg szacunków instytutu, zwiększyło się z 6,8 procent w IV kwartale 1996 r. do 7,6 procent w I kwartale 1997 r. W 1996 r. PKB powiększył się o 6 proc. Pozostałe agregaty makroekonomiczne, oprócz eksportu i importu, rozwijały się w pożądanym kierunku. Stopa inflacji obniżyła się z 19,1 proc. w czwartym kwartale 1996 r. do 17,2 procent w I kwartale 1997 r. Zmniejszyła się również stopa bezrobocia odpowiednio z 13,4 do 13,0 procent.
Przyspieszenie wzrostu
Podstawowymi przyczynami szybszego, niż wcześniej prognozowaliśmy, tempa wzrostu gospodarczego (poprzednio przewidywaliśmy wzrost PKB w I kwartale 1997 r. o 6,7 proc.) były stosunkowo łagodna zima oraz utrzymywanie się wysokiego tempa wzrostu popytu krajowego (sumy spożycia prywatnego, spożycia publicznego oraz inwestycji).
Zróżnicowane było tempo wzrostu wartości dodanej w podstawowych sekcjach gospodarki. Najszybciej rozwijały się: budownictwo, przemysł oraz handel.
Niezbyt mroźna zima ograniczyła zapotrzebowanie na energię przez zakłady przetwórcze; popyt na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta