Zadowoleni handlowcy
Lepiej pracują, lepiej zarabiają
Zadowoleni handlowcy
Zawodem, w którym po roku 1989 r. dokonały się bodaj największe zmiany, jest zawód handlowca. Dawniej prawie nikt się nie przyznawał, że jest handlowcem czy kupcem. W sklepach pracowały ekspedientki, w centralach handlu zagranicznego i działach zbytu przedsiębiorstw - ekonomiści. Tylko na bazarach handlowały przekupki. Teraz handlowcem jest właściciel sklepu, eksporter bądź importer, przedstawiciel firmy, regionalny lub ponadregionalny szef sprzedaży, dyrektor handlowy. Gdy okazało się, że łatwiej jest wyprodukować towar, niż go sprzedać - zawód handlowca zyskał na znaczeniu.
W sondażach przeprowadzanych przez instytucje badania opinii publicznej handlowcy występują jako odrębna grupa zawodowa. Wyniki tych badań są doskonałą ilustracją przemian, jakie zaszły w tym środowisku, a pośrednio w całej gospodarce. Z badań tych wynika, że handlowcy są na ogół bardziej zadowoleni ze swojej pracy i swojego położenia społecznego niż inne grupy zawodowe.
Lepiej pracują
Tylko 46 proc. handlowców twierdzi, że ma do czynienia z konfliktami w swoim miejscu pracy, podczas gdy wśród pracowników umysłowych opinię taką prezentuje aż 66 proc., a wśród robotników wykwalifikowanych 62 proc. Handlowcy są też w większości zadowoleni z atmosfery w pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta