Fundusze Venture Capital i Private Equity pod nadzorem
FINANSE | Obecnie Fundusze Venture Capital i Private Equity, zarejestrowane w Polsce mogą wykonywać swoją działalność co do zasady wyłącznie na podstawie wpisu do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, podczas gdy największe z nich muszą nawet uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego.
Nowy porządek prawny4 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa z 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa o funduszach). Podstawowym celem dokonanej nowelizacji jest implementowanie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmiany dyrektyw 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzeń (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010. Warto dodać, że większość regulacji powinna zostać implementowana do polskiego porządku prawnego już w 2013 roku.
Nowe regulacje
W przypadku gdy dany podmiot pozyskuje kapitał od wielu inwestorów w celu inwestowania go zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, z perspektywą korzyści dla tych inwestorów, a jednocześnie nie jest się jednym z podmiotów wyłączonych w ustawie o funduszach (m.in. funduszem emerytalnym lub zakładem ubezpieczeń,) to nowe regulacje odnoszą się co do zasady do działalności prowadzonej w formie Funduszu Venture Capital i Private Equity. Zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach są bardzo istotne, bowiem do tej pory spółka, która gromadziła środki inwestorów, a następnie inwestowała je w wybrane przez siebie rodzaje aktywów, funkcjonować mogła na zasadach ogólnych i nie podlegała jakimkolwiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta