Szczury niszczą małe wysepki
Środowisko naturalne | Czy gryzonie mogą zagrażać rafom koralowym? Próbują to udowodnić brytyjscy naukowcy. krzysztof kowalski
Szczury, które bardzo rozmnożyły się na niektórych wyspach, dziesiątkują populacje ptaków morskich gniazdujących na tych skrawkach lądu, żywiąc się ich jajami i pisklętami. To sprawia, że wyspy te nie są użyźniane przez ptasie guano. W rezultacie cały otaczający morski ekosystem jest zakłócany, zaś jeden z objawów to zamieranie raf koralowych.
Związek szczurów z koralowcami nie jest oczywisty, a jednak istnieje. Zaobserwowali go badacze na archipelagu Czagos na Oceanie Indyjskim, 500 km na południe od Malediwów, złożonym z ponad 60 tropikalnych wysp. Stanowią one część Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, cały archipelag jest brytyjskim terytorium zamorskim.
Całkowita powierzchnia wysp to ponad 63 kilometry kwadratowe, największa jest Diego Garcia – 27,20 kilometra kwadratowego. Powierzchnia pozostałych osiąga wielkość do kilometra. Panuje tam klimat równikowy morski; gorący, wilgotny, łagodzony przez pasat.
Groźne ładownie statków
Fregaty, maskonury, rybitwy, mewy żywią się na pełnym morzu, przemierzają setki kilometrów, łowiąc ryby, ale powracają na wyspy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta