Prosty podatek dostępny dla wielu przedsiębiorców
Prawnicy, księgowi, inżynierowie i tłumacze rozliczą się w uproszczony sposób. Do 2 mln euro wzrósł limit przychodów uprawniających do płacenia ryczałtu.
Z początkiem 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o zryczałtowany podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które zniosły wiele ograniczeń. Liczba przedsiębiorców uprawnionych do rozliczenia ryczałtem zwiększyła się nawet kilkakrotnie.
Szersze grono, zmieniona definicja
Po pierwsze, zwiększono grono uprawnionych. Dotychczas rozliczenie ryczałtowe mogli wybrać przedsiębiorcy, których przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 250 tys. euro. Od 2021 r. limit został podniesiony aż ośmiokrotnie – do 2 mln euro.
Po drugie, zmieniła się definicja wolnych zawodów na potrzeby ryczałtu. Dotychczas rozliczenia ryczałtem były dostępne dla: lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.
Od 2021 r. do tego grona dołączyły kolejne profesje. Wolny zawód oznacza obecnie pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez psychologów, fizjoterapeutów, tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, doradców podatkowych, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta