Ulga IP Box nie wymaga prowadzenia bieżącej ewidencji
W sytuacji gdy ustawodawca chce, żeby ewidencja była prowadzona na bieżąco, to wymóg ten jest wyraźnie wyartykułowany. W przypadku ulgi IP Box takiej konieczności nie ma. Objaśnienia ministra finansów nie mogą zaś nakładać na podatników takich obowiązków, które nie wynikają z aktów normatywnych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 23 września 2020 r. (I SA/Gd 13/20).
Na podstawie zawartej umowy podatnik świadczy usługi programistyczne w ramach zespołu programistów, którego jest liderem, m.in. tworzy i rozwija oprogramowanie stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z umową podatnik przenosi całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie.
Podatnik zwrócił się do dyrektora KIS z pytaniem, czy w tej sytuacji będzie mógł zastosować stawkę 5 proc. do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do tworzonego i rozwijanego przez niego oprogramowania. Zdaniem podatnika prowadzi on działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, a dokładniej prace rozwojowe oraz spełnia wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5 proc. od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta