Co zrobić ze stratą z umorzenia obligacji
W przypadku przymusowego unicestwienia papierów wartościowych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny inwestor traci zainwestowane środki. Zdaniem fiskusa, straty z tego tytułu nie można ująć w kosztach podatkowych.
Jedną z dostępnych opcji inwestycji kapitału jest zakup obligacji emitowanych przez banki. Wiąże się to jednak m.in. z ryzkiem utraty środków w wyniku przymusowego nieodpłatnego umorzenia tych obligacji w ramach przymusowej restrukturyzacji przeprowadzanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Umorzenie obligacji powoduje ich unicestwienie, a środki zainwestowane w te instrumenty przepadają. Pechowi inwestorzy zastanawiają się, czy stratę z tego tytułu mogą uwzględnić w swoich rozliczeniach podatkowych.
Pozbawienie praw
Na podstawie art. 101 ust. 7 ustawy z 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, w przypadku gdy łącznie są spełnione następujące warunki:
1) podmiot krajowy jest zagrożony upadłością,
2) brak jest przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania podmiotu krajowego pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością,
3) działania wobec podmiotu krajowego konieczne są w interesie publicznym
– Bankowy Fundusz Gwarancyjny (dalej: BFG) wydaje decyzję o wszczęciu wobec podmiotu krajowego przymusowej restrukturyzacji albo decyzję o umorzeniu lub konwersji instrumentów kapitałowych.
Skutkiem takiego umorzenia jest pozbawienie obligatariusza praw wynikających z obligacji i w konsekwencji utrata całości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta