Kiedy w nowym pliku JPK_VAT należy wpisać oznaczenie „TP”
O powiązaniach decyduje nie tylko posiadanie co najmniej 25 proc. udziałów i oficjalnie pełnione funkcje w organach kontrolnych, stanowiących i zarządzających, ale także relacje rodzinne i faktyczne wywieranie wpływu na dany podmiot.
Zgodnie z § 10 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług część ewidencyjna VAT należnego w obowiązującym od 1 października 2020 r. nowym pliku JPK_VAT zawiera oznaczenie „TP" w przypadku kiedy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieją określone powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Przez podmioty powiązane w rozumieniu tego przepisu należy rozumieć :
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
– ten sam inny podmiot lub
– małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Przy czym, przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się:
1. posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25 proc.:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta