Jak muzyka "Titanica"
ŚRODOWISKO
W strefietropikalnej ubywa rocznie 15 mln ha lasów
Jak muzyka "Titanica"
KRYSTYNA FOROWICZ
"Płuca Ziemi" są zagrożone jak nigdy dotąd -- twierdzą ekolodzy. Podczas gdy Ameryka Południowa podnosi się z ekonomicznej zapaści z lat 80. , rośnie zagrożenie największych lasów świata. Deszczowe tropikalne lasy odgrywają główną rolę w produkcji tlenu na Ziemi, decydują o równowadze klimatycznej, mają ogromne znaczenie dla zachowania życia na naszej planecie. Szacuje się, że co najmniej 2 mln różnych gatunków roślin i zwierząt zamieszkuje lasy deszczowe. Prawie całe to życie koncentruje się pod "baldachimem" gałęzi, kwiatów i egzotycznych owoców. Zagrożenie tropików spowodowane jest wydobyciem ropy naftowej, eksploatacją górniczą, wycinaniem, projektami rozwoju infrastruktury i intensywnym rozwojem rolnictwa.
Z ogniem
Lasów ubywa, na dodatek tegoroczne fale ognia, susza częściowo spowodowana przez El Nino, wyczuwane już zmiany klimatu mogą być dla delikatnego ekosystemu lasów deszczowych nie do przezwyciężenia.
"Lasy tropikalne Amazonii mogą być bliższe końca swego istnienia, niż ktokolwiek mogłby przypuszczać" -- mówi Steve Schwartzman z Waszyngtonu, z Funduszu Ochrony Środowiska....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta