Programowanie ustawodawstwa
STANOWIENIE PRAWA
Konieczność uchwalenia wielu ustaw wynika wprost z nowej konstytucji, lecz nie tylko
Programowanie ustawodawstwa
PIOTR WINCZOREK
W czasach triumfu gospodarki rynkowej i tzw. wolnej gry sił politycznych jakiekolwiek planowanie w skali ogólnospołecznej nie ma i nie może mieć dobrej prasy. Ani bowiem gospodarka rynkowa, ani odpowiadający jej system polityczny nie są niezależne od oddziaływania procesów żywiołowych, których źródła, bieg i następstwa trudno przewidzieć, a tym bardziej z góry je zaprogramować. W takich warunkach wszelkie nadmiernie ambitne planowanie o makrospołecznym zasięgu uznawane jest za przejaw politycznej pychy, biurokratycznego zadufania, a nawet rezultat ulegania skłonnościom totalitarnym.
Zakres i przesłanki programowania
Nie oznacza to jednak, by w pewnych sferach życia publicznego nie można było podejmować prób świadomego programowania działań władczych, wskazującego jakieś godne osiągania cele oraz dokonującego doboru środków, które mają do tych celów prowadzić. Na takich przesłankach oparte są rozmaite projekty, które w każdym racjonalnie zorganizowanym państwie stanowią jeden z ważniejszych argumentów mających społecznie legitymować sprawowanie władzy politycznej. Te same założenia są też podstawą wszelkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta