Stwardnienie rozsiane: Nadzieja i bezsilność
MEDYCYNA
Jedno z najgroźniejszych i najbardziej zagadkowych schorzeń
Stwardnienie rozsiane: Nadzieja i bezsilność
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
z Istambułu
Wirusy wywołujące przeziębienie mogą być jedną z przyczyn rozwoju stwardnienia rozsianego, najczęstszego wśród ludzi młodych schorzenia neurologicznego. Niestety, nadal ta zagadkowa choroba jest nieuleczalna. Sukcesem jest, że u części chorych można spowolnić jej przebieg, choć terapia jest kosztowna -- przyznali uczestnicy 13. europejskiego kongresu poświęconego stwardnieniu rozsianemu, który odbywał się w Istambule.
Wciąż mnożą się podejrzenia, co może wywołać stwardnienie rozsiane, uznawane za jedną z najgroźniejszych, a zarazem najbardziej zagadkowych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Przeważa pogląd, że SM (Sclerosis Multiplex) jest jedną z chorób autoimmunologicznych, które wprowadzają w błąd układ odpornościowy: przeciwciała zamiast zarazków nagle zaczynają niszczyć tkanki własnego organizmu. W przypadku stwardnienia rozsianego celem ich ataku są osłonki mielinowe komórek nerwowych, widocznych w badaniu rezonansu jądrowego w postaci licznych rozsianych ognisk w mózgu i rdzeniu kręgowym. Wyzwalaczem tej samodestrukcji mogą być niedobory żywieniowe, toksyny izarazki, tak pozornie niegroźne, jak wirusy przeziębienia. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta