Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Temat tabu

13 listopada 1997 | Gazeta | BC

Być może należałoby zacząć poważnie traktować górników i mówić im całą prawdę o sytuacji ich kopalń. Mówić im, co czeka ich za kilka lat, jeśli dzisiaj sami nie spróbują sobie pomóc.

Temat tabu

B ARBARA CIESZEWSKA

Najbardziejstrzeżoną na Śląsku informacją jest lista kopalń, które powinny zostać zlikwidowane, ponieważ jako "trwale nierentowne" nie mają już szans na osiąganie zysków. Zwolnienia w górnictwie to temat tabu. O konkretach boją się mówić dyrektorzy kopalń i prezesispółek. Czy o koniecznych i nieuniknionych zwolnieniach należy mówić głośno i otwarcie, czy lepiej niestraszyć? Czy starać się przygotowywać ludzi, że powinni zastanawiać się, co innego mogliby w życiu robić? Górników uspokajano i okłamywano przez ostatnie cztery lata.

Czy starać się ich zachęcać do zmiany zawodu, oferować przeszkolenie, pomoc w szukaniu nowej pracy, czy na razie, póki brak decyzji odgórnej, pozostawić sprawy swojemu biegowi. "Można sobie wyobrazić, jakie byłyby skutki przedstawienia listy takich kopalń. Bez wyraźnego polecenia z góry w żadnym wypadku jej nie udostępnimy", powiedział Marek Bąk, jeden z wiceprezesów Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa. Agencja woli na razie nie prowokować kłopotów. Prezesi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1228

Spis treści
Zamów abonament