Temat tabu
Być może należałoby zacząć poważnie traktować górników i mówić im całą prawdę o sytuacji ich kopalń. Mówić im, co czeka ich za kilka lat, jeśli dzisiaj sami nie spróbują sobie pomóc.
Temat tabu
B ARBARA CIESZEWSKA
Najbardziejstrzeżoną na Śląsku informacją jest lista kopalń, które powinny zostać zlikwidowane, ponieważ jako "trwale nierentowne" nie mają już szans na osiąganie zysków. Zwolnienia w górnictwie to temat tabu. O konkretach boją się mówić dyrektorzy kopalń i prezesispółek. Czy o koniecznych i nieuniknionych zwolnieniach należy mówić głośno i otwarcie, czy lepiej niestraszyć? Czy starać się przygotowywać ludzi, że powinni zastanawiać się, co innego mogliby w życiu robić? Górników uspokajano i okłamywano przez ostatnie cztery lata.
Czy starać się ich zachęcać do zmiany zawodu, oferować przeszkolenie, pomoc w szukaniu nowej pracy, czy na razie, póki brak decyzji odgórnej, pozostawić sprawy swojemu biegowi. "Można sobie wyobrazić, jakie byłyby skutki przedstawienia listy takich kopalń. Bez wyraźnego polecenia z góry w żadnym wypadku jej nie udostępnimy", powiedział Marek Bąk, jeden z wiceprezesów Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa. Agencja woli na razie nie prowokować kłopotów. Prezesi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta