Jeden przypadek na milion mieszkańców
Dwudziestoletnia pacjentka zmarła na chorobę Creutzfeldta-Jakoba
Jeden przypadek na milion mieszkańców
Badania potwierdziły, że przyczyną śmierci dwudziestoletniej kobiety, która niedawno zmarła w klinice neurologii poznańskiej AM, była choroba Creutzfeldta-Jakoba. Nie ma tylko pewności, czy mogła się zarazić jedną z odmian tego schorzenia, spokrewnionego z tzw. chorobą szalonych krów. Wykażą to kolejne specjalistyczne badania mózgu. Bez względu na ich wyniki lekarze uspokajają, że nie ma powodów do paniki.
Zaniepokojenie wywołują wszelkie przypadki tej choroby u ludzi młodych, gdyż podejrzewa się, że zakażenie gąbczastym zwyrodnieniem mózgu (BSE) może rozwijać się stosunkowo szybko, w ciągu kilku, najwyżej kilkunastu lat. Do niedawna była to choroba wyjątkowo rzadka, atakująca wyłącznie osoby starsze ze względu na długi okres jej inkubacji: 30, a nawet 40 lat.
Nowa odmiana zakażenia atakuje już ludzi młodych i wygląda na to, że znacznie częściej niż dotychczas. Podejrzewa się, że w Europie była przyczyną śmierci osób młodych (przed 30 rokiem życia) -- 14 Brytyjczyków oraz 2 Francuzów. Ale podobnie mogą przebiegać także inne odmiany choroby Creutzfeldta-Jakoba (CJD) , np. tzw. spontaniczny rozwój choroby, o nieznanych przyczynach. Mogą ją wywoływać mutacje genetyczne lub podanie dzieciom hormonu wzrostu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta