W Polsce i gdzie indziej
ANALIZA
Skargakonstytucyjna, czyli dodatkowa gwarancja praw człowieka
W Polsce i gdzie indziej
PIOTR TULEJA
WłODZIMIERZ WROBEL
Opinie o polskiej skardze konstytucyjnej nie opierają się z reguły ani na teoretycznych założeniach, jakie legły u podstaw ukształtowania się tej instytucji w Europie, ani na doświadczeniach innych państw, które skargę konstytucyjną wprowadziły już kilkadziesiąt lat temu. Warto więc zastanowić się, na ile polskie rozwiązania nawiązują do idei, które stanowią ratio legis skargi konstytucyjnej, i jak polska skarga wygląda na tle rozwiązań przyjętych w innych państwach.
Skarga konstytucyjna w jej kontynentalnym kształcie nie jest znana prawu anglosaskiemu i z pewnością nie zostanie wprowadzona np. w Wielkiej Brytanii czy USA. O ile w Wielkiej Brytanii wynika to przede wszystkim z braku konstytucji pisanej i wywodzącej się od Wielkiej Karty Swobód tradycji chronienia praw jednostki przez sądy, o tyle w Stanach Zjednoczonych odmienności mają bardziej złożone przyczyny. Paradoksalnie wszakże to przede wszystkim idee amerykańskiego konstytucjonalizmu leżą u podstaw wprowadzenia skargi konstytucyjnej w Europie.
Na kształt amerykańskiej konstytucji wpływ miały przede wszystkim koncepcja praw jednostki J. Locke'a, w szczególności jego rozumienie prawa natury, oraz system...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta